لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون
به جز جمعه و ایام تعطیل

آخرین مقالات

وبلاگ

اختلال ترس از دست دادن

هنگامی که احساس میکنیم افراد دیگر جامعه در حال تجربه کردن احساس بهتر و یا متفاوت­تری نسبت به ما هستند و در واقع در زندگی به انها بیشتر از ما خوش می­گذرد، شاید به اختلال ” ترس از دست دادن” مبتلا شده باشیم.

اختلال FOMO صرفا مختص این احساس نیست که شاید میتوانستید در حال حاضر از چیز­های بهتری برخوردار باشید، بلکه حس میکنید یک چیز مهم و اساسی را که دیگران در حال تجربه­ی آن هستند، از دست داده اید.

چندین مطالعه نشان داده است که FOMO توسط افراد در هر سنی قابل تجربه است. یک مطالعه در ژورنال تحقیقات روانپزشکی نشان داد که “ترس از دست دادن” با استفاده بیشتر از تلفن های هوشمند و رسانه های اجتماعی مرتبط است و این پیوند با سن و جنسیت ارتباطی ندارد. در واقع از زمان ظهور رسانه­های اجتماعی ، FOMO آشکارتر شده و بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است. رسانه های اجتماعی به چندین روش پدیده FOMO را تسریع کرده­اند. آن ها تونسته این وضعیت را فراهم کنند که افراد زندگی خود را با نکات برجسته زندگی دیگران مقایسه کنند.

بنابراین ، احساس شما از ” زندگی عادی” کمرنگ می شود و به نظر می رسد شما از همسالان خود بدتر زندگی می کنید. ممکن است عکسهای مفصلی از دوستانتان را در شبکه های اجتماعی ببینید که از اوقات خوشی،  بدون شما لذت می برند ، این چیزی است که شاید مردم در نسل های گذشته به راحتی از آن آگاه نبودند و گوشی­های هوشمند باعث به وجود آمدن آنها شدند.

رسانه های اجتماعی بستری برای اغراق و بزرگنمایی ایجاد می­کنند. باعث میشود به نظر برسد اوضاع، وقایع و حتی خوشبختی گاهی اوقات در رقابت هستند. افراد در حال مقایسه بهترین تجربیات بی نقص و عالی هستند ، و این ممکن است شما را به این سمت سوق دهد که شاید چیزی کم دارید.

یکی از آثار تخریب گر FOMO ترغیب نوجوانان و جوانان برای استفاده از شبکه های اجتماعی است.

دخترانی که افسردگی را تجربه می کنند تمایل دارند از سایت ها و  شبکه های اجتماعی با سرعت بیشتری استفاده کنند ، در حالی که برای پسران ،” اضطراب”،  محرک استفاده بیشتر از رسانه های اجتماعی بود. این تحقیقات نشان می­دهد که افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی می تواند منجر به افزایش استرس ناشی از FOMO شود. همچنین استفاده از رسانه های اجتماعی و استفاده از تلفن­های هوشمند با تجربه بیشتر FOMO در ارتباط است. استفاده از تلفن­های هوشمند به دلیل ترس از ارزیابی های منفی و حتی مثبت توسط اطرافیان و افراد دیگر جامعه استفاده میشود. اکنون اگر بدانیم مشکل کجاست میتوانیم اولین قدم را در جهت مقابله با FOMO  برداریم.

  1. دفتر خاطرات داشته باشید:

سعی کنید به جای چک کردن هر روزه صفحات مجازی و انتشار پست، وقایع روزمره خود را در دفتر خاطرات، یادداشت کنید و از انتشار پست های خصوصی خود که منجر به نفوذ افراد غریبه به حریم شخصی شما میشود، پرهیز کنید. بدین ترتیب، تمرکزتان از تعریف و تمجید دیگران معطوف به قدردانی خصوصی شما از چیزهایی میشود که زندگیتان را لذت بخش میکند.

2.به دنبال برقراری ارتباط واقعی باشید:

وقتی افسرده و مضطرب هستید به دنبال ارتباط های واقعی می­گردید و شبکه­های اجتماعی میتواند به عنوان اولین ابزار شما برای برقراری ارتباط های مجازی باشد. در واقع شما با این کار خود را از چاله به چاه می اندازید. پس سعی کنید در زندگی خود تغییر ایجاد کنید و تا حد امکان روابط اجتماعی خود با دیگران را افزایش دهید.

3.روی حس قدردانی تمرکز کنید:

در مورد چیزهایی که دارید با خودتان و دیگران صحبت کنید و بابت آن ها خوشحال باشید. سعی کنید در نوشته هایتان حس قدردانی را بیشتر کنید زیرا با این کار روحیه خود را بالا میبرید و تمرکز شما به جای نداشته هایتان به روی داشته هایتان معطوف میشود.

در پایان باید به خاطر داشته باشید FOMO در سنین مختلف شایع است و شاید هر کدام از ما در یک مقطع از زندگی خود به  FOMO  دچار شویم. بنابراین حس قدردانی خود را بالا ببرید. مطالعه خود را افزایش دهید و بیشتر یادداشت کنید.