لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون
به جز جمعه و ایام تعطیل

آخرین مقالات

تصویر عنوان

وبلاگ

خانه  /  آموزش   /  پیامدهای روانی چاقی در کودکان

پیامدهای روانی چاقی در کودکان

چاقی کودکان یکی از جدی­ترین چالش­های بهداشت عمومی قرن بیست و یکم است. تخمین زده می شود بیش از 42 میلیون کودک 5 ساله در سراسر جهان دارای اضافه وزن (OW) یا چاقی (OB) باشند.

در طی چند دهه گذشته، اضافه وزن و چاقی به میزان قابل توجهی برروی کودکان تاثیر گذاشته است. در همین راستا به طور گسترده­ای به عواقب ناشی از چاقی در کودکان اشاره شده است و کمپین های بیشماری در سراسر جهان بر افزایش فعالیت­های بدنی و انتخاب مواد غذایی سالم در کودکان متمرکز شده اند. چاقی كودكان به انواع پیامدهای منفی در سلامتی مانند دیابت نوع دوم و مشکلات قلبی عروقی مربوط می شود. در واقع در شرایط کنونی به تمام پیامدهای چاقی به جز پیامد مخرب “تصویر بدن” پرداخته شده است.

اکنون میخواهیم بدانیم تصویر بدن چیست؟ تصویر بدن به عنوان ارزیابی ذهنی فرد از ظاهر خود تعریف می شود. افرادی که از اختلال در تصویر بدن رنج می­برند ، اغلب از وزن و شکل بدن خود ناراضی هستند. جالب است بدانید تحقیقات نشان می­دهد که کودکان خردسال نگرانی های مربوط به وزن را مانند بزرگسالان تجربه می­کنند  و این نگرانی­ها ممکن است در اوایل سالهای پیش دبستانی آنها مشهود باشد و کودکان این نارضایتی را گزارش دهند.

به طور گسترده ای نشان داده شده است که نارضایتی بدن در کودکانی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند نسبت به همسالان متوسط خود بیشتر است.

این یافته ها در کودکان، تا 6 سالگی مشهود است. یک مطالعه نشان داده است که هنگام ارزیابی کودکان همجنس و

 هم نژاد، نارضایتی بیشتر بدن در بین دانش آموزان 4 تا 6 سال بوده است. محققان دیگر نیز گزارش كرده اند كه این امر به ویژه در دختران برجسته­ تر است. اکنون میخواهیم با یک بررسی مختصردر مورد ارتباطات در بین تصویر بدن و متغیرهایی مانند افسردگی ، عزت نفس ، و خوردن بی نظم در نمونه های اضافه وزن و چاقی ، شروع کنیم.

مطالعات نشان داده اند که چاقی ، عزت نفس کودکان را کاهش میدهد و این کودکان ممکن است در آینده در معرض خطر عدم خودباوری قرار گیرند.

برخی محققان رابطه اندکی بین وضعیت وزن و خطر ابتلا به افسردگی گزارش داده اند محققان ثابت کرده اند که میزان افسردگی، میتواند میزان چاقی  افراد در آینده را پیش بینی کند. حتی ما میتوانیم تاثیر چاقی را در پیش داوری های شدید افراد نسبت به هم و حتی تبعیض در محیط­ های اموزشی و تحصیلی و درآینده، درمحیط کار، که باعث ایجاد اضطراب و افسردگی می­شود، مشاهده کنیم.

تحریک باعث بروز انواع پیامدهای منفی در سلامت و روان کودکان دارای اضافه وزن یا چاقی می شود. بنابراین، پیشگیری و درمان اضافه وزن یا چاقی کودک نباید صرفاً روی کاهش وزن متمرکز شود بلکه باید شامل مؤلفه­هایی باشد که رضایت بدن ، غذای سالم و رفتارهای ورزشی و پذیرش اشکال متنوع بدن را در برمی گیرد. آموزش افراد ، خانواده­ها و مدارس و پرسنل بهداشت ازاهمیت زیادی برخوردار است و همچنین پرهیزاز تبعیض بر اساس وزن بدن مسئله ای جدی است.