اولین دیدار

خانه/ارتباط, مقالات/اولین دیدار

اولین دیدار

دکتر دایان گرند

چهار معیار تشخیص ارتباط شاد و سالم

فرض کنیم که در یکی از شبکه های اجتماعی با شخصی آشنا شده اید و می خواهید برای صرف یک قهوه همدیگر را ببینید. این که آن شخص، چه شکلی است، چند سال دارد و شغلش چیست، همۀ آن چیزی است که از او می دانید. اما در قرار ملاقات اول، باید به چه مسائلی توجه کنیم؟

در مورد چیزی که می خواهید، با خودتان و همچنین آن شخص، صادق باشید. آیا در پیِ رابطه ای معنادار هستید که استعداد نتایج خوب و پایدار را داشته باشد؟ اگر این طور است، رفتارها و عکس العمل هایی لازم است که به واسطۀ آنها بتوانید راجع به مناسب بودن آن شخص تصمیم بگیرید.

مهربانی و درک:

این مسائل، مواردی هستند که بیشتر مردم در یک رابطه، نسبت به آن ارزش قائلند؛ چه آن رابطه کوتاه باشد، یا طولانی. توجه کنید که آن شخص نسبت به آدمهای اطرافتان چه واکنشی نشان می دهد، مثلا گارسون یا صندوقدار آن رستورانی که در آن نشسته اید. آیا دیگران هم با رفتار مهربان و محترمانۀ او مواجه می شوند؟ بی ادبی و رفتار تند در مقابل اشتباهات دیگران، دو علامت خطر هستند که نشان می دهند یک شخص از کمبود حس همدردی و درک کافی رنج می برد. و البته همین رفتارها نشان دهندۀ شخصیت شما هم هستند. اگر شما به خاطر یک ترافیک غیرمنتظره یا شرایط نامتعارف دیگری، دیر به محل قرارتان رسیدید، آیا آن شخص می تواند در جا شرایط شما را درک کند و تاخیر شما را ببخشد؟ نبخشیدن مخاطب در این شرایط، مانند علامت خطر سرخی است که نشان می دهد، آن شخص، شما را به طور کلی درک نخواهد کرد.

وجود علایق و ارزش های مشترک:

توجه کنید و ببینید چه مسائل مشترکی بین شما وجود دارد و چه مسائل متفاوتی بین شما بیان می شوند. زوج هایی که علایق مشترک دارند، در آینده با اختلافات کمتری مواجه خواهند شد و نیاز کمتری به سازش با هم خواهند داشت. همچنین موقعیت بیشتری خواهند داشت تا با مشارکت دوطرفه، رابطۀ دوستانۀ مشترکی با سایر افراد برقرار کنند، که برای هر دوشان لذت بخش خواهد بود. البته بدیهی است که نیازی به این نیست که همۀ علایقتان را مطرح کنید و متفاوت بودن در برخی از مسائل می تواند برای هر دو طرفِ رابطه بسیار محترمانه باشد. برای شروع یک رابطۀ بلندمدت، باید به موارد مهم دقت کنید. مثلاً کار مهم تر است یا تفریح، صرفه جویی برای آینده واجب تر است یا لذت بردن از لحظه. و این که آیا در این خصوص با آن شخص موافق هستید یا نه؟

تیپ کلیِ شخصیتی:

شخصیت متفاوت (و مخالف شما) ممکن است برای دورۀ کوتاه مدتی برایتان جذاب باشد. اما همانطور که روانشناس مشهور، کنت کای اشاره کرده است: افراد با شخصیت های متضاد، در ابتدا همدیگر را جذب می کنند، اما بعدش، برای یکدیگر غیرقابل تحمل می شوند. سعی کنید بفهمید که این تفاوت ها در شخصیت، موجب تکمیل کردن همدیگر می شوند یا به طور کلی متضاد یکدیگرند؟ اختلافات شدید می توانند موجب تنش در رابطه شوند که به صورت هفتگی باعث انزجار و استرس شدید در موقعیت اجتماعی افراد می شود.

ثبات عاطفی:

افرادی که بالغ اند و ثبات عاطفی دارند، به راحتی خشمگین یا دلخور نمی شوند. آنها به این راحتی ها چیزی را به خودشان نمی گیرند، مگر این که دلیل کافی برای این کار داشته باشند. آنها می توانند روحیۀ خودشان را به صورتی پایدار حفظ کنند و با موانع و محرومیت ها بدونِ خشم و تنش کنار بیایند. همچنین می توانند در مواجهه با یک مانع، خیلی زود به خودشان بیایند. یک شخص با حالات عاطفی متزلزل خیلی سریع علایق و مزاجش عوض می شود و این تغییرات به صورتی مکرر و غیرقابل پیش بینی، رخ می دهند. با هر تنش جزئی – مثل وقتی که در رستوران به آنها گفته شود که برای غذایشان باید نیم ساعت صبر کنند -دچار خشمی ناگهانی می شوند. این نشانه های کوچک، علامت خطری است که نشان می دهد فرد از تزلزل حالات عاطفی رنج می برد. در مواجهه با یک روزِ بد، یک شخص با ثبات عاطفی، ممکن است دچار ناامیدی و اوقات تلخی شود. اما او خیلی سریع می تواند به خود بیاید و خودش را ترمیم کند. او می داند چطور نفس عمیق بکشد و در مواجهه با مسائل غیرمنتظره دوباره اهدافش را سازماندهی کند.

فرضاً که شما در اولین ملاقاتتان با تعداد زیادی از این علامت های خطرناک مواجه شدید، نیاز است که بعداً هم به  چند ویژگی شخصیتی مهم دیگر در عکس العمل های بعدی دقت کنید. قابل اطمینان بودن، مسئولیت پذیری، و داشتن توانایی مراقبت از دیگران، فاکتورهای مهمی هستند که در یک رابطۀ طولانی مدت نیازمند توجه اند.  آیا این شخص مدام برنامه ها در دقیقه ی نود عوض می کند؟ آیا شغل هایش را یکی بعد از دیگری به خاطر تاخیر زمانی و طرز برخوردش از دست می دهد؟

و البته حتما می دانیم هیچ آدمی در دنیا نیست که همۀ صفات مورد پسند ما، یا علایق و رویاهای ما را داشته باشد. مهم این است که شخصی را برای خودتان پیدا کنید که از بسیاری از جهات شبیه به شما باشد و در مسائلی که از نظر شما مهم هستند، بتواند شما را شاد کند. ظرفیت درک و همدردی داشته باشد تا حد معقولی از ثبات عاطفی برخوردار باشد. به کسانی که قصد شروع یک رابطۀ بلند مدت را دارند، توصیه می کنیم یک اولویت دیگر را هم در نظر بگیرند. دقت کنید که در مواقع حاد که شما در کارتان دچار مشکل شده اید، آن فرد تمایلی به همراهی شما دارد، یا به محض به وجود آمدن یک مشکل برای شما، به راحتی شما را از سرش باز می کند. یکی از نمونه های این موقعیت، وقتی است که شما نسبت به مسائل شخصی فرد دیگری نگران هستید و دوست شما علاقه ای به پیگیری این مشکل ندارد. همیاری در دشواری ها، شاید مهمترین عامل بقای روابط طولانی مدت موفق باشد. هر کسی قابلیت تغییر مثبت در جهت بهبود در روابط را دارد، و به همین شکل می توانیم روی این قابلیتمان کار کنیم.

 

توسط | 2018-01-29T09:39:08+00:00 ژانویه 2nd, 2018|ارتباط, مقالات|دیدگاه‌ها برای اولین دیدار بسته هستند

درباره نویسنده :