بهوشیاری و بیش فعالی؟!

خانه/بیش فعالی, مقالات/بهوشیاری و بیش فعالی؟!

بهوشیاری و بیش فعالی؟!

مهارت­ های مفید بهوشیاری برای بیش فعالی

مراقبه ی بهوشیارانه برای افراد دچار بیش فعالی؟ ممکنه شبیه کش اومدن به نظر بیاد، ازآنجاکه بهوشیار بودن برای افراد دچار اختلال بیش ­فعالی-نقص توجه، چالش مشکل ­زایی است. اما پژوهش های اخیر نشان می­ دهد که آموزش بهوشیاری می­ تواند با شرایط این افراد سازگار شود و تمرکز آنان را ارتقا بخشد. درمانگران و مدرسان مختلف هم ­اکنون بهوشیاری را به افراد دچار بیش فعالی و دانش ­آموزان دچار استرس شدید آموزش می ­دهند.

دانشمندان برای چندین دهه تلاش کرده ­اند تا نشان دهند که توجه چگونه کار می­ کند. مطالعات اخیر روی بهوشیاری و توجه نشان داده است که با کاری اندک، شرکت ­کنندگان می­ توانند توانایی­شان را برای تمرکز و خودتنظیمی ارتقا بخشند. لیدیا زیلووسکا، روانپزشک و بنیانگذار مرکز تحقیقاتی آگاهی بهوشیارانه، سوزان اسمالی، دکتر، پروفسور روانپزشکی و مدیر این موسسه، و همکارانشان در دانشگاه کالیفرنیا- لس­آنجلس اثرات تمرینات آگاهی بهوشیارانه بر بیش­فعالی را در یک برنامه با 25 بزرگسال و 8 نوجوان مورد بررسی قرار دادند. (18 بزرگسال و 7 نوجوان برنامه را به پایان رساندند). خودگزارشی مشارکت ­کنندگان و دیگر انواع سنجش نشان داد که آموزش بهوشیاری به افراد دچار بیش فعالی ممکن است. در ظاهر این شبیه به یک تناقض به نظر می­رسد اما اگر دقیقتر نگاه کنید، اگر به طبیعت خود تنظیمی بنگرید این غیر ممکن نیست (زیلووسکا).

برنامه ی کار برای بیش ­فعالی چگونه عمل می­کند؟

گروهی در یو سی ال ای برنامه بهوشیاری طراحی کردند که تدریجی تر و گام به گام تر باشد و برای افراد بیش­فعال انعطاف لازم را داشته باشد. شرکت­ کنندگان در آغاز تنها به مدت پنج دقیقه مراقبه می­کردند و این به تدریج به بیست دقیقه افزایش یافت. اگر برای آنها نشستن خیلی مشکل بود، می­توانستند به جای نشستن، تمرین راه رفتن بهوشیارانه را انتخاب کنند.

نقشه­های برنامه ی مخصوص بیش فعالی از آموزش­های تصویری استفاده می­کند زیرا افراد بیش­فعال بیشتر از طریق دیداری یاد می­گیرند. برای مثال، مدرسان از تصویر آسمان آبی برای توضیح آنکه آگاهی بهوشیارانه چیست استفاده می­کردند. آسمان آبی فضای آگاهی را بازمی­نمایاند، و ابرها تمامی افکار، احساسات، و حواسی که عبور می ­کنند را نشان می­ دهند. شرکت ­کنندگان یاد می­ گیرند که تجربه درونی ­شان را با حالتی عاری از قضاوت مشاهده کنند.

علاوه براین، مولفه ی آموزشی برنامه بعضی از مسائل مربوط به اعتماد بنفس را در افراد دچار بیش­ فعالی مورد ارزیابی و هدف قرار می ­دهد که بر مشاهده ی حالات هیجانی منفی بدون همانندسازی و یکی شدن با آنها و تمرین هیجانات مثبت تاکید می ­کند. دومی با یکی از تمارین رایج بهوشیاری تحت عنوان  مراقبه­ی عشق ورزیدن انجام می­ گیرد که آرزوی حال خوب برای خود و دیگران را دربر می­گیرد.

بهوشیاری با توجه شروع می­ شود، و این مهارت برای افزایش آگاهی از افکار، هیجانات و رفتارها مورد استفاده قرار می­گیرد. از این طریق، بهوشیاری هم­چنین به افزایش انتخاب و گزینه ­ها می ­انجامد.(زیلووسکا)

در قلب آموزش دو گام وجود دارد:

1- تمرکز بر لحظه ی کنونی

2- نگرش باز، کنجکاوانه و پذیرا (عاری از قضاوت)

این دو گام در طول مراقبه و روزانه تمرین می­شوند. از این طریق، دانش ­آموزان بهوشیاری یاد می ­گیرند که به الگوها و تغییرات سریع و ریزی توجه کنند که لحظه به لحظه اتفاق می­افتد. برای مثال زیلووسکا می­گوید، یک شخص ممکن است متوجه این باشد که زمان حرف زدن با دیگران زیاد حواسش پرت می­شود. آنجایی که آنها از تمایل و اراده ­شان برای حواس پرتی آگاهتر می­شوند ممکن است تصمیم بگیرند که بار بعدی که این تکانه ایجاد می­شود، انجامش ندهند.

اکثریت شرکت­ کنندگان در مطالعه ی مرکز بهوشیاری، آموزش شان را عالی ارزیابی کردند و بهبود در توجه و بیش فعالی را گزارش کردند. گروهی از آزمون ­ها قبل و بعد از برنامه برای اندازه گیری تخریب شناختی و توجه داده شد و نشانگر بهبودی در توجه و برخی از اندازه ­گیری ­های بازداری تکانه ­هاست، گرچه حافظه فعال به طور قوی تحت تاثیر قرار نگرفته بود. توجه – توانایی تمرکز، علی رغم عوامل پرت کننده حواس به بیشترین میزان بهبود یافته بود (زیلووسکا). این یافته­ های اولیه محرک و تشویق ­کننده اند، اما مطالعه آزمایشی بر رشد برنامه و امکان پذیر شدن پیامدها متمرکز بود و گروه کنترل نداشت. به پژوهش­ های بیشتری برای اعتبار بخشی به این یافته­ های اولیه در یک مطالعه ­ی کنترل شده نیاز است.

 

توسط | 2018-02-04T09:15:36+00:00 فوریه 4th, 2018|بیش فعالی, مقالات|دیدگاه‌ها برای بهوشیاری و بیش فعالی؟! بسته هستند

درباره نویسنده :