هنر فرزندپروری

خانه/ارتباط, مقالات/هنر فرزندپروری

هنر فرزندپروری

الهام و اکتشاف در والدگری

نقاشی جلوی بوم نقاشی ­اش نشسته و برای خلق اثرش آماده است. نقاشی چه خواهد بود؟ او اجازه می­ دهد که قلم مو خودش حرکت کند و در نهایت ببیند که چه چیزی خلق شده است؟ او از کدام قلم مو استفاده خواهد کرد؟ ازقلم موهایی که پدرش به عنوان یک نقاش متوسط، به او داده بود و هر چیزی را که در زمینه نقاشی می دانست به او آموخته بود، اما از جایی به بعد پسر جوانش تصمیم گرفت که به عنوان یک نقاش درجه اول به رسمیت شناخته شود. از چه رنگ­هایی استفاده خواهد کرد؟ هر رنگی که در اطرافش باشد.

به واسطه ی جزئیاتی چون تم­ ها، موضوعات، یا ابزار، فرد الهام نمی گیرد. نقاش جوان از چه تکنیک­ هایی استفاده خواهد کرد؟ از آنهایی که پدرش استفاده می­کرد. دلیلش هم این است که اگر آن تکنیک ­ها به اندازه ­ی کافی برای او خوب بودند، برای من هم خوب­ خواهند بود. کدام یک از نقاشان گذشته الهام­ بخش کار او خواهد بود؟ به چه میزان او خودش را از طریق مطالعه، خواندن و یادگیری آماده ساخته است؟ او پدرش را تماشا کرده است. کس دیگری چیزی برای آموختن به او ندارد. آن استادان پیر مجلل دانشگاهی نیز اکنون در گورهایشان خوابیده اند. کار آنها هیچ ارتباطی با شرایط کنونی و زمان حال برقرار نمی ­کند- آنها بقایایی از گذشته­ ای دور هستند. آخر آن نوشته­های دانشگاهی در مورد تکنیک­ها، راهبردها، و تاریخ دست نوشته ی کسانی که در برج­ های آهنی شان سکنی گزیده ­اند چگونه می­ توانند به او در مورد نقاشی چیزی بگویند؟ او معتقد است، «من همه­ی چیزهایی را که برای خلق چیزی فوق العاده لازم است در اختیار دارم».

پیش بینی شما در مورد این نقاشی، زمانی که تکمیل شود چیست؟ به نظرتان کارش بیشتر شبیه شانسی عمل کردن نیست؟ به نظر من بهترین نتیجه ­ای که این نقاش می­ تواند به آن امیدوار باشد، چیزی در سطح کار پدرش خواهد بود. پروژه­ های نقاش ما بیشتر بر پایه­ ی اعتماد بنفس غلطی است که به باور او درست از آب در خواهد آمد. او به هنر، به عنوان یک الهام، و بی هیچ نیازی به آمادگی می ­نگرد. او به آفریده ­اش به عنوان انعکاسی از منابع انتزاعی– خدا، اندیشه، استعدادی ذاتی که در فرد نشسته است و آماده است تا جهانی را به شگفتی وادارد، می­ نگرد.

در واقع بهترین نقاشان شمار زیادی از ساعاتشان را به مطالعه، تمرین و کشف، اختصاص داده ­اند. علاوه ­بر این، نقاشانی که کارشان به شگفتی بینندگان می ­انجامد بسیاری از ابزارها را می ­کاوند و در آنها به تحقیق و تفحص می­ پردازند.

چرا نقاش و بوم نقاشی؟

نقاش و بومش را لحظه ای با خودمان و فرزندانمان مقایسه کنیم. فرزند شما بوم است و شما نقاش این بوم هستید. این یک واقعیت است به ویژه زمانی که فرزندتان کوچک است و دنیای او تحت کنترل انحصاری شماست. کسی که او می ­بیند، آنچه که او انجام می ­دهد، و شیوه­ای که او دنیا را ادراک می ­کند تا حد زیادی بر پایه­ی تصمیماتی است که شما می­گیرید. بعدا در زندگی، او روی پای خودش می ­ایستد، و نظرات خودش را دارد و تصمیمات خودش را می ­گیرد.  حتی بعدتر، بزرگسالی او انعکاسی از تاثیرات شما خواهد بود.

بخوانید، مطالعه کنید، سوال بپرسید، تمرین کنید و چیزهای جدید را امتحان کنید. برای خلق تجارب جدید زمان و پول خرج کنید. هر آنچه که می ­توانید، برای مشاهده و یادگیری انجام دهید. شما نمی ­توانید هرآنچه را که والدینتان انجام داده ­اند، تکرار کنید. هر والدی، از جمله شما، فضایی برای یادگیری در اختیار دارد. وقتی که شما برای مدیریت یک موقعیت مطمئن نیستید، از والدینی که به آنها اعتماد دارید یا از متخصصانی که تخصصی در زمینه آن موضوع دارند، اطلاعاتی را بجویید.

چه ما بخواهیم و چه نخواهیم، زندگی می­ گذرد. فرصت شما برای والدگری تغییر خواهد کرد و اشکال متفاوتی به خود می­گیرد، خواه شما کاری انجام دهید یا ندهید. این فرصت شماست- درست در همین لحظه– که از طریق فرزندان تان بدرخشید از آنجا که زندگی بزرگسالی ­شان انعکاسی از ارزش­ها و امکانات شما خواهد بود. از آنجایی که روابط شان در بزرگسالی، انعکاسی از عشق و نفرتی است که در رابطه با شما تجربه کرده اند. زمان و انرژی­ تان را برای یادگیری موثرترین تکنیک ­ها، راهبردها و منابعی که برای سال­ها اثرشان باقی است، هزینه کنید. و اما مهم تر از آن، به رابطه با فرزندانتان، به خودتان و آنچه در لحظه لحظه های رابطه تان می گذرد، عمیق تر نگاه کنید.

گاهی برای زیبا ساختن آینده، نیاز است که لحظه ی حال را بپذیریم. جنگ را به کناری نهیم. دویدن و نفس نفس زدن برای بهترین والد دنیا بودن را فراموش کنیم. و آن زمان که از این اضطراب ها رهایی یافتیم، ناگهان بوم نقاشی مان را در جلو چشمان مان میبینیم که شاید روزها و ماه ها از خود آن غفلت کرده ایم. بوممان خاک گرفته، تیره و کدر شده، نخ نما شده…

قابل ترمیم است. فرصتی برای جبران هست. با هرآنچه که در دست و در جان نهان ساخته ایم. نقشی بزنیم. شاید عشق مهمان نقوش روی بوممان گردد…

 

 

توسط | 2018-02-17T05:47:11+00:00 فوریه 17th, 2018|ارتباط, مقالات|دیدگاه‌ها برای هنر فرزندپروری بسته هستند

درباره نویسنده :