مواجهه با خشم و درد

خانه/ارتباط, مقالات/مواجهه با خشم و درد

مواجهه با خشم و درد

چگونه با خشم و درد سازگار شویم؟

سوزان کان

تخمین زمان مطالعه:4 دقیقه

وقتی که خشمی وجود دارد، دردی زیر آن پنهان شده است.- اکهارت تول

اکثریت ما سهم خودمان از خشم و درد را تجربه کرده ایم، تعدادی مان بیش از دیگران. اما آیا هیچ وقت در بحبوحه ی خشمتان توقف کرده اید و به این مسئله فکر کنید که زیر این همه خشم چیست؟ دلیل ریشه ای آن چیست؟ در بسیاری از موارد احتمالا تشخیص علت هیجان یا شناخت علت دقیق آن مشکل است. تمام چیزی که می دانید این است که انگار دارید منفجر می شوید، چیزی خوب پیش نمی رود و به نظر می­ یاد که نمی توانید از آن عبور کنید. گاهی اوقات این بدان معناست که خرابکاری کلامی کنید یا رفتارهای ناسالمی انجام دهید، مانند نوشیدن زیاد، خوردن وسواس گونه، پرداختن به رفتار جنسی پرخطر و بی قید و بند. در بالاترین حد، ممکن است حتی به خودتان یا دیگران به لحاظ هیجانی آسیب برسانید، در حالیکه کمی توجه و آگاهی به خود و تعدادی از روش های سازگاری ممکن است کمک کند که روزتان را از دست ندهید.

کمی آزادی عمل به خودتان بدهید.

اول، کمی آزادی عمل به خودتان بدهید. تشخیص دهید که علت این خشم چیست و به خودتان فرصت درک عامل پشت آن را بدهید. این بدین معنا است که می توانید سر دیگران فریاد نکشید، یا اشیا را پرت نکنید، یا به طور تعمدی کار خودتان یا دیگران را خراب نکنید یا نسبت به تلاش های خودتان بیش از حد انتقادگر نباشید. این بدان معناست که می توانید دکمه ی توقف خشمتان را فشار دهید و دلایل منطقی تری را برای آن پیدا کنید و تعدادی راهبرد سازگاری برای غلبه بر خشم و ادامه زندگیتان به کار گیرید.

دلیل احتمالی را بیابید.

برای مثال، ممکن است به علت موفقیت دیگران عصبانی باشید. زیر خشم و حسادتتان ممکن است درد از این باشد که قادر به حمایت کافی از عزیزانتان نیستید زیرا فاقد ابزارهای لازم اید ، ترکیبی از فقدان و شرایط یا دلایل دیگری که نمی توانید به اندازه فردی که از او عصبانی هستید موفق عمل کنید. عصبانیت تان از او به اندازه عصبانیت تان از خودتان نیست. دلیل ریشه ای در اینجا دردی است که از تصور ناکافی بودن، شکست، ناتوانی در دنبال کردن چیزی تا به آخر یا هر عامل دیگری احساس می کنید. با شناخت درد زیر خشم، می توانید برنامه یا راهبردی را پیدا کنید که برای رد شدن از آن خشم و درد و تبدیل آن به اعمالی موثرتر کمک تان کند.

اگرچه ممکن است از اینکه عصبانی هستید احساس درد کنید، اما درد، علت خشمتان نیست. خشم و درد همچنان شانه به شانه ی هم حرکت می کنند. یادگیری چگونگی مواجهه با آن و مدیریت هر دوی اینها برای زندگی سالم، شاد، مولد و خودکامبخش ضروری است.

راهبردهای سازگاری متنوعی را بکار گیرید.

چگونه این را انجام دهید؟ راهبردهای سازگاری متنوعی وجود دارد.

. همواره توصیه می شود که برای رد مشکل پزشکی احتمالی یا درمان مشکلی که تشخیص داده شده دکتر ببینید.

تکنیک های کاهش استرس را یاد بگیرید و تمرین کنید، شامل مراقبه، یوگا، تمرین های تنفس عمیق، تمارین بدنی، پیاده روی در طبیعت، خواندن کتابی لذت بخش، وقت گذرانی با دوستان یا شریک عاطفی.

. با دوست، شریک عاطفی یا عضوی از خانواده حرف بزنید و از او برای کار کردن روی خشم و دردتان تقاضای کمک و حمایت کنید. از این مسئله شگفت زده خواهید شد که چقدر دیگران مراقب و متوجه شما هستند زمانی که تقاضای کمک می کنید. زمانی که دیگران درخواست کمک می کنند نیز آماده ی جبران باشید.

قبل از حرف زدن، فکر کنید. به تاخیر انداختن پاسخ به شما زمان کافی برای سنجیدن چیزی که می خواهید بگویید می دهد، و شما را از اشتباهی بزرگ به خاطر گفتن چیزی نامتناسب و پیامدهای ماندگار آن دور می کند. این تکنیک را هرجا و هر زمانی که چیزی به ذهنتان می رسد استفاده کنید. مثالهای آن: فحش دادن یا تنه زدن به راننده ای بی توجه یا بی ملاحظه، زیر لب گفتن ها و غرغر کردن به رئیس یا همکارتان و برگرداندن خشمتان به شریک عشقی و اعضای خانواده تان، و فرستادن پیام یا میلی گستاخانه.

روی بهبود رژیم تان کار کنید که غذاهای سالمی را شامل شود.

از اینکه مایعات تامین شده، مطمئن شوید. بدنتان به مایعات برای سلامت و عملکرد بهینه نیاز دارد.

مغزتان را با پازل های چالش برانگیز، بازی های لغات، پیدا کردن راه حل های خلاقانه برای مشکلات هر روزه تان تحریک کنید.

برای تمام خوبی هایی که دارید، قدردان باشید. قدردانی یکی از هیجانات زندگی بخش است.

تجاربتان را با دیگران به اشتراک بگذارید تا بتوانند از خرد متراکم تان نفعی ببرند.

غالبا بخندید. خنده رایگان است و مقادیر مناسبی اندورفین تولید می کند و به لحاظ شیمیایی باعث احساس خوبی در بدن می شود.

خواب شبانه ی خوبی داشته باشید.

با دعا، روح معنوی تان را تقویت کنید.

برای ایجاد تعادل در زندگی تان بکوشید: در خانه، کار، با دوستان، همسایگان و آشنایانتان.

وقتی که می خواهید ریلکس کنید عوامل حواس پرتی را حذف کنید. زمان استفاده از تکنولوژی را کاهش دهید تا مغزتان رها شود و حیات دوباره بیابد. این به نوبه ی خود باعث کاهش استرس می شود.

دوست، همکار و همسایه ی خوبی باشید.

لیستی از اهدافی که می خواهید تعقیب کنید درست کنید و برای رسیدن به تک تک شان تلاش کنید.

رویایی بزرگ داشته باشید. فکر کردن در مورد آیتم های لیست آرزوهایتان چیز فوق العاده ای است. اگر چیزی را قویا بخواهید، می توانید راهی برای آن پیدا کنید حتی ناقص.

اگر خشم شدیدتان ادامه یافته و به بخش های دیگر زندگی تان سرایت کرده و پیامدهایی منفی به بار آورده است، درمانگری را ملاقات کنید تا به شما برای عبور از آن کمک کند.

به یاد داشته باشید که در عین اینکه درد و خشم می توانند مشکلاتی را برایتان ایجاد کنند، می توانید کاری در مورد این هیجانات انجام دهید. مجبور به انجام کاری نیستید. در اکثریت موارد انتخاب با خودتان است.

توسط | 2018-03-10T10:04:35+00:00 مارس 10th, 2018|ارتباط, مقالات|دیدگاه‌ها برای مواجهه با خشم و درد بسته هستند

درباره نویسنده :