زوج درمانی

خانه/زوج درمانی
زوج درمانی 2017-06-25T11:43:58+00:00

زوج درمانی

(Couple Therapy)

یکی از مراجعات شایع به متخصصان بهداشت روانی مشکلات مربوط به ازدواج و روابط عاطفی است. زوج درمانی راهی است برای حل کردن مشکلات و کشمکش‌های زوج‌هایی که خود به تنهایی قادر به حل مشکلاتشان نیستند. فرایند زوج درمانی شامل زن و شوهر و یک فرد آموزش دیده و متخصص در این زمینه است که در خصوص احساسات و افکارشان بحث می‌کنند.

هدف در زوج درمانی کمک به زنان و مردان است تا همدیگر را بهتر درک کنند و اگر تصمیم دارند و یا می‌خواهند که تغییر کنند، به آنها کمک شود تا به خواسته و هدفشان برسند.

زوج درمانی فقط زن و شوهر را در بر می‌گیرد. بچه‌ها به درجات مختلف در معرض مشکلات زناشویی قرار می‌گیرند. آنها ممکن است سراسیمه و نگران شوند و مشکلاتی از خود بروز دهند که خود این کمک می‌کند به بهتر شدن روابط زناشویی یا این که بتوانند بیشتر به بچه‌ها توجه کرده و به آنها کمک کنند. البته درمانی که در آن والدین و بچه‌ها هر دو شرکت داشته باشند، خانواده درمانی نامیده می‌شود که بر روی روابط بین اعضای خانواده تأکید دارد تا این که فقط بر روی زوج‌ها کار کند. البته ممکن است در بعضی موارد بحث‌ها به سوی مسائل زناشویی کشیده شود که در اینجا والدین باید مراقب باشند تا بچه‌ها مورد بی توجهی قرار نگیرند.

اغلب خانواده‌درمانگران (family therapists)  (درمانی که در آن والدین و بچه‌ها هر دو شرکت داشته باشند)   عمدتا با زوج‌ها کار می‌کنند و اصطلاح زوج درمانی (couple therapy) به تدریج جایگزین اصطلاح قدیمی‌تر ازدواج درمانی (marital therapy) می‌شود.

علاوه بر خدمات مربوط به زوجین در این بخش خدمات مشاوره و آموزش پیش از ازدواج ، مشاوره در زمینه روابط عواطفی و همچنین در خصوص روابط در حال جدایی و مداخلات پس از طلاق نیز ارائه می شود.