نوروفیدبک و بیوفیدبک

خانه/نوروفیدبک و بیوفیدبک
نوروفیدبک و بیوفیدبک 2017-07-02T14:01:58+00:00

نوروفیدبک و
بیوفیدبک

نوروفیدبک روشی ایمن و بدون درد است که در طی آن حس‌گرهایی که الکترود نامیده می‌شوند، به سر بیمار متصل می‌گردد. در نوروفیدبک، براساس پروتکل‌های مشخص، بازخوردهای مناسب در جهت رفع نابهنجاری امواج مغزی به بیمار ارائه می‌شود. نوروفیدبک در درمان اختلالات زیادی از قبیل بیش فعالی و کمبود توجه، مشکلات توجه و تمرکزی، اختلالات اضطرابی، حملات هراس، اختلالات حاد پس ضربه ای، مشکلات خواب، سردردهای میگرنی، حمله های صرعی، اختلالات یادگیری، سوء مصرف مواد، درد مزمن و… به کار می‌رود.

همچنین نوروتراپی می تواند در رشد فردی افراد بوسیله تثبیت عملکرد سراسری مغز با افزایش توانایی مغز

در تولید امواج مغزی مختلف در محدوده صحیح، بهبود توانایی مغز برای تغییر نرم و راحت از یک حالت ذهنی به حالت دیگر و حفظ آن حالت به اندازه نیاز، بهبود کارکرد مغز در نواحی خاص مرتبط با مشکلاتی که فرد در آن زمان تجربه می‌کند.

سال‌هاست که ورزشکاران، هنرمندان، مدیران و افراد نظامی، از نوروفیدبک برای دستیابی به بالاترین سطوح عملکرد درمانی استفاده می‌کنند. پروتکل‌های آموزشی، برانگیختگی فیزیولوژیکی، تمرکز و توجه، تعادل نیمکره‌های مغزی، آرمیدگی و کارکرد اجرایی را تحت تأثیر و آموزش قرار می‌دهند. نوروفیدبک یک تکنیک یادگیری و وسیله آموزشی است. مراجع از تغییراتی که طی آموزش بوجود آمده آگاه می‌شود و قادر خواهد بود تا روند پیشرفت خود را در جهت رسیدن به قابلیت‌های بالاتر مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد.

بيوفيدبک يکي از زيرگروه هاي طب مکمل است و هدف آن تأثير بر پاسخ هاي غيرارادي بدن مي باشد در بيوفيدبك، هدف اصلي، بالا بردن آگاهي شخص نسبت به آنچه در بدن و حتي مغزش به وقوع مي‌پيوندد و افزايش قدرت كنترل بر آن است. با ارائه اين تكنيك، افراد فيدبك‌هاي واضح و مستقيمي را از سيستم فيزيولوژي‌شان دريافت مي‌دارند كه به آن‌ها در كنترل عملكرد اين سيستم كمك مي‌نمايد. به عنوان مثال، با استفاده از دستگاه ، شخص در مورد فعاليت ماهيچه‌ها و ميزان انقباض آن‌ها آگاهي مي‌يابد و می تواند كنترل بهتري در كاهش، افزايش و تنظيم انقباض عضلاتش داشته باشد.

عمده فعاليت هاي غيرارادي بدن شامل فعاليت مغز، فشارخون، اسپاسم و انقباض عضلاني، تعداد ضربان قلب می باشد. هر گاه فرد شناخت کافي نسبت به اين موارد داشته و بتواند کنترلي بر آنها اعمال نمايد مي تواند از روش بيوفيدبک براي درمان حملات هراس، تخفيف سردردهاي ميگرني، فشار خون، روده تحریک پذیر، آریتمی های قلبی و درمان بي اختياري ادرار استفاده نمايد . حتي اگر فرد بيماري خاصي هم نداشته باشد بيوفيدبک به حفظ و ارتقاء سلامت او کمک خواهد کرد .